Kardiyo

Kardiyo

Adından da anlaşılacağı üzere kardiyo kalp atımıyla ilgili bir durumdur.

 Antrenman esnasında nabız atım hızı sürekli değişerek kan akış hızına müdahale eder. Kas gelişimi ve yağ yakımı için kan akış hızı önemli bir unsurdur.

Antrenman programlarına kardiyo mutlaka eklenmelidir. Vücut geliştirme sporu yapan devamlı ağırlık çalışan kişilerin yaptığı hata kardiyoyu ihmal etmeleridir. Kardiyo kalp atım hızını arttıracağından alınan besinlerin kana taşınması hızlanacaktır. Bu sebeple kas hacmi artar ve yağ yakımı hızlanır. Ayrıca kardiyo yapmayan bünyede nabız hızlanmayınca iştah kapanır ve beslenme problemleri ortaya çıkar. Vücut geliştirme yapan bir sporcunun beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Kardiyo antrenmanlarla birlikte sporcunun iştahı artar ve antrenman sonrasında ihtiyacı olan besinleri alır.

Kilo almanın, kilo vermenin, büyüme hormonu salgılamanın, kas gelişiminin, yağ yakmanın en önemli kriteri kan dolaşımıdır. Kardiyo egzersizleri kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve bu unsurları tetikler.

Programınıza mutlak kardiyo egzersizlerini eklemelisiniz. Bazı kişiler kardiyo yapmayı sevmezler hatta nefret ederler. Ancak kardiyo yaparak enerji ihtiyacını yağlardan alırsınız ve enerji stoklarınızı ciddi miktarda tüketirsiniz. Bu durum antrenman sonrasında açlık hissi verir. Aynı zamanda kaslar arasında ki yağ tabakalarının yok olması daha sıkı ve diri kasların oluşmasını sağlayacaktır.

Kardiyo egzersizlerinde önemli olan şey nabız atım hızıdır. Nabız atım hızı aerobik bölge olarak adlandırılan %70 dışına çıkmamalıdır. Tempo arttırıldığında aerobik bölgeden çıkılmış olur. Bu yüzden nabzı %70 lerde tutmak gerekir. Bunu ölçmek ve ayarlamak zor gelebilir. Kardiyo esnasında rahatça konuşabiliyorsak tempomuz yavaş, hiç konuşamıyorsak tempomuz hızlı demektir. Tempomuzu arttırmalıyız veya yavaşlatmalıyız. Kardiyo esnasında çok sık konuşamamalıyız ancak konuşabilmeliyiz.


FOTO GALERİ - VİDEO GALERİ

Kapat
eskişehir web tasarım